Tworzenie stron internetowych

Czy to zawsze musi być droga przez mękę?

 

Tworzenie stron www adsolutions

 

Uwielbiamy czytać case study, takie wymuskane, z pięknymi ilustracjami, wykresami w górę... a gdyby tak obnażyć całą prawdę i pokazać jak strona rodzi się w bólach? Prace rozwlekają się w czasie, pomyłki gonią pomyłki, w grafikach panuje chaos, a treści ciągle brakuje mimo rozpisanej struktury strony wiele miesięcy wcześniej. Czy ktoś odważy się napisać, jak wygląda tworzenie stron internetowych?

 

Tworzenie strony internetowej

Najpierw liczby: do powstania strony internetowej potrzeba przynajmniej 3 ludzi (nie, nie wystarczy INFORMATYK):

  • grafika,
  • copywritera,
  • web developera.

Chociaż przydałby się czwarty – właściciel strony, który wie, co zleca, oczyma wyobraźni widzi swoją nową stronę. W rzeczywistości jednak ludzi pracujących nad stworzeniem strony www jest znacznie więcej. Ktoś musi wymyślić strukturę strony, copywriter musi dostać od kogoś materiały, które pozwolą mu na napisanie niezliczonej ilości tekstów na stronę, grafik najprawdopodobniej i tak ich nie przeczyta, a coś i tak zaprojektuje, klient powie, że mu się podoba, ale coś by zmienił i właściwie nie wiadomo jak połączyć pracę wielu ludzi w całość, żeby przejść przez proces powstawania strony bez nieporozumień. Czy jest to w ogóle możliwe?

 

Etapy tworzenia strony www

Z szacunku do czasu klienta i własnego proponujemy rozbicie prac tworzenia strony internetowej na etapy, które pozwolą na terminową realizację zadania bez trupów. Na każdy etap przewidziany jest pewien odcinek czasu, zakładamy również kilka dni na zaakceptowanie go lub zgłoszenia poprawek. Do zaakceptowanego etapu nie wracamy. Ok – w wyjątkowych sytuacjach można wrócić, jednak wymagać to będzie wydłużenia terminu realizacji i najprawdopodobniej wpłynie na ostateczną ceną strony.

 

Projekt graficzny strony internetowej

Pierwszy etap po podpisaniu umowy to wysłanie przez Zlecającego materiałów, które zawierać mają zdjęcia, logo i treści, które znaleźć mają się na stronie. Wszystkie materiały dostaje grafik, który projektuje stronę główną serwisu. Projekt strony głównej wysyłany jest do Zlecającego, który ma kilka dni na zgłoszenie poprawek, zaakceptowanie lub odrzucenie projektu. Grafik oczywiście nie strzela w ciemno projektami, bazuje na wypełnionym przez Zlecającego briefie, w którym znajdują się choćby informacje o preferowanych kolorach. Projekt strony głównej pokazuje klientowi, w jakim stylu zostanie utrzymana cała strona.

Po akceptacji projektu strony głównej projektowane są pozostałe podstrony, w tym blog firmowy i podstrona z kontaktem. Podobnie jak przy pierwszym etapie przewidziany jest czas na zastanowienie się czy coś zmienić.

 

Programowanie

Po projektach graficznych przychodzi czas na ożywienie strony, czyli programowanie. To czas, kiedy zamawiający może przeznaczyć na dopisanie brakujących treści. Zwykle tak jest, że w projekcie graficznym zostanie uwzględnione miejsce np. na slogany czy zajawki dłuższych tekstów, czasami pojawiają się testymoniale i inne krótkie informacje, o których wcześniej nie tyle nie pamiętano, co nie do końca było wiadome, jakiej długości powinny być. Web Developer stawia stronę na serwerze testowym, wdraża jej responsywną wersję, tworzy formularze, dodaje odpowiednie wtyczki.

 

Testy

Gdy strona stoi na serwerze testowym, sprawdzamy ją na różnych urządzeniach i przeglądarkach, równocześnie uzupełniając o treść. Gdy wszystko już wygląda na gotowe, przechodzimy do optymalizacji końcowej strony, przenosimy ją na serwer docelowy, podłączamy narzędzia analityczne i rozpoczynamy 14 -dniowy okres testowy.

 

System zarządzania treścią - CMS Drupal

Zlecający powinien znać swoją stronę od zaplecza. Tworzymy strony oparte o prosty w użytkowaniu system zarządzania treścią, tak by w każdej chwili właściciel strony, czy wyznaczona przez niego osoba mogła zmieniać treści i zdjęcia. To ważne nie tylko w sytuacji prowadzenia bloga firmowego.

 

Czy tak rozłożona praca na etapy jest dobrym sposobem uniknięcia chaosu, stresu i siwych włosów?

Sprawdź – my tak tworzymy strony internetowe od lat!