Dlaczego warto przenieść stronę internetową

z protokołu HTTP na HTTPS?

 

Istnieje wiele powodów, dla których warto przenieść swoją stronę na protokół HTTPS. Między innymi protokół ten poprawia bezpieczeństwo oraz możemy się spodziewać wzrostu w pozycjach rankingu Google, co pozwoli na generowanie większego ruchu na stronie i związanego z tym potencjalnego wzrostu liczby klientów. Od lipca 2018 roku przeglądarka Google Chrome posiada ostrzeżenie „Niezabezpieczone” na pasku adresu (obok nazwy domeny). Niezależnie czy jesteś użytkownikiem biznesowym, czy blogowym, aby komunikat ten zmienić na „Bezpieczna” konieczne jest zainstalowanie SSL na swojej stronie internetowej. Wiele osób uważa, że zabezpieczenie strony za pomocą SSL jest konieczne tylko wtedy, gdy sprzedają produkty lub usługi za pośrednictwem swojego portalu internetowego i zbierają informacje o karcie kredytowej, lub płatności. Jest to błędne podejście, a szyfrowanie SSL ma również wiele zalet dla właścicieli małych firm.

 

Protokół SSL

 

Czym właściwie jest SSL?

SSL, czyli Secure Sockets Layer, to technologia szyfrowania, która zapewnia bezpieczne połączenie między serwerem strony a przeglądarką użytkownika odwiedzającego stronę. Pozwala na ochronę informacji podczas transmisji danych między nimi. Bez szyfrowania SSL każdy komputer jest w stanie przechwycić transmisję z przeglądarki na serwer. Obejmuje to hasła, nazwy użytkowników, numery kart kredytowych oraz inne poufne informacje.

Ochronę danych wysyłanych za pomocą protokołu HTTPS zapewniają trzy warstwy:

  • Uwierzytelnianie: jest to potwierdzenie, że odwiedzający znajduje się na właściwej stronie.
  • Integralność danych: dane klientów nie mogą być zmodyfikowane ani uszkodzone.
  • Szyfrowanie: nie można przechwycić aktywności użytkowników podczas przeglądania strony.

Czy zaimplementowanie SSL wpływa negatywnie na prędkość strony? Nie! Jest odwrotnie. Ludzie często uważają, że wdrożony certyfikat SSL powoduje spowolnienie pracy strony. Jest jednak odwrotnie. W rzeczywistości strona HTTPS może ładować się szybciej niż w przypadku protokołu HTTP.

 

Dlaczego?

Ze względu na HTTP/2, najnowszą wersję protokołu HTTP. Protokół HTTP/2 może obsługiwać żądania równoległe i wymaga szyfrowania komunikacji za pomocą SSL.

 

Co wprowadza protokół HTTP/2?

  • Protokół jest binarny.
  • Wprowadza kompresję nagłówków HTTP.
  • Multiplexing, czyli jedno połączenie TCP wiele żądań http i priorytet zasobu.
  • Push z serwera.

W obecnych czasach wszystkie liczące się przeglądarki obsługują nowy protokół, ale żeby serwować treści za pomocą HTTP/2 przeglądarki te wymagają, aby strona miała certyfikat SSL.

To kolejny powód, aby zaimplementować na swoim portalu internetowym tego rodzaju zabezpieczenie.

Dodatkowo należy pamiętać również o tym, że wymagana jest obsługa protokołu HTTP/2 po stronie serwera, na którym dana strona jest hostowana.

 

Certyfikat SSL daje gwarancję wiarygodności i bezpieczeństwa.

Ochrona SSL zapewnia poziom szyfrowania, który do tej pory nie został złamany. Jeżeli już założymy, że w jakiś sposób udałoby się komuś przechwycić dane przesyłane z przeglądarki do serwera, to i tak nie będą one możliwe do odczytania. Gwarantuje to użyty 256-bitowy klucz szyfrowania AES.

Metoda AES zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Została ona przyjęta jako standard w 2000 r. Dopiero po 10 latach pojawiła się pierwsza koncepcja ataku, lecz szybko okazała się niegodna uwagi. Odmiany AES-256 i AES-192 są używane w Stanach Zjednoczonych do szyfrowania dokumentów o najwyższej klauzuli poufności.

Dlatego też moim zdaniem nie jest konieczny zakup drogich certyfikatów SSL, ponieważ również te najtańsze posiadają szyfrowanie za pomocą AES-256, które w obecnych czasach jest ekstremalnie trudne do złamania.

 

Podsumowując:

Implementacja SSL pozwala budować zaufanie między użytkownikiem przeglądającym stronę a właścicielem strony. Posiadając certyfikat, potwierdzasz, że jesteś tym, za kogo się podajesz. Zapewniając, że transmisja jest szyfrowana, zachęcasz użytkowników do kontaktu. Jest to szczególnie ważne, gdy pytasz o bardziej szczegółowe, osobiste informacje umożliwiające identyfikację.

Istnieje wiele rzeczy, które należy sprawdzić po implementacji SSL na swojej stronie internetowej, dlatego o ile sami nie jesteśmy obeznani w tej dziedzinie, warto zlecić wykonanie takiej usługi firmie zewnętrznej, która dopilnuje, aby instalacja przebiegła szybko i nie wpłynęła negatywnie na pozycje w rankingu Google.